Артикулът е добавен

Преминете към съдържанието
-15% на всички продукти 🌸 Използвай код SPRING15 при поръчка
-13% на всички продукти ❤ Използвай код BEAUTY13 при поръчка

4 мита за салициловата киселина

4 MYTHS ABOUT SALICYLIC ACID

Митове за салициловата киселина: Развенчаваме погрешните схващания

Вероятно вече си чувала думата „ексфолиант“. Може би дори знаеш, че една от най-популярните химически ексфолианти е салициловата киселина. Въпреки това, с огромното количество противоречива информация, която се разпространява наоколо, особено в социалните медии, искаме да развенчаем някои от най-често срещаните митове за салициловата киселина.

Какво е салицилова киселина?

Нека започнем с обобщение. Често наричана „чудодейна киселина“, тази бета-хидрокси киселина е мастноразтворима, което означава, че може да проникне в порите, изпълнени със себум, за да премахне мъртвите кожни клетки и излишното масло. Освен това, тя помага за отстраняване на мъртвите клетки от повърхността на кожата. Салициловата киселина е ефективна в почистващи препарати, точкови лечения и серуми и е също толкова полезна за тялото в по-високи концентрации.

МИТ №1: САЛИЦИЛОВАТА КИСЕЛИНА Е САМО ЗА АКНЕ

Въпреки че е вярно, че тази бета-хидрокси киселина е известна с невероятната си способност да поддържа порите чисти, като премахва натрупването на омазняване и мъртви клетки и предотвратява растежа на бактерии, което я прави идеална за кожа, склонна към акне, тя върши много повече. Салициловата киселина също ексфолира мъртвите клетки от повърхността на кожата, борейки се с матовия ефект и фините линии, което я прави перфектно допълнение към анти-стареещата ти рутина. Освен това, тя успокоява възпаленията със същата съставка, която се намира в аспирина.

МИТ №2: САЛИЦИЛОВАТА КИСЕЛИНА Е КАТО ВСЯКА ДРУГА ЕКСФОЛИРАЩА КИСЕЛИНА

За разлика от водоразтворимите алфа-хидрокси киселини като гликолова или млечна киселина, салициловата киселина е мастноразтворима. Това й позволява да се разтвори в масло, прониквайки отвъд тънкия липиден слой на повърхността на кожата. След като достигне порите, салициловата киселина може да достигне до по-дълбоко в замърсяванията, които са се задържали там - като излишно омазняване, мъртви кожни клетки и бактерии - и да ги изчисти. Това я прави изключително ефективна за справяне с основната причина за акнето.

МИТ №3: САЛИЦИЛОВАТА КИСЕЛИНА НЕ Е БЕЗОПАСНА ЗА ЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА

Салициловата киселина е нежна и безопасна за всички типове кожа, особено когато се използва в почистващи продукти, и има естествени противовъзпалителни свойства. Ако имаш чувствителна кожа или хронично кожно заболяване като атопичен дерматит (известен още като екзема), опитай да тестваш продукта върху малък участък от кожата и постепенно да увеличаваш употребата, докато кожата ти понесе продукта. Ако възникнат проблеми, намали употребата. Винаги слушай кожата си и използвай слънцезащита, тъй като салициловата киселина може да увеличи чувствителността към UV лъчите.

МИТ №4: НЕ МОЖЕШ ДА КОМБИНИРАШ САЛИЦИЛОВА КИСЕЛИНА С ДРУГИ АКТИВНИ СЪСТАВКИ

Това е просто погрешно схващане. Стига да подхождаш внимателно, е напълно приемливо да използваш салицилова киселина заедно с други активни съставки. Ето няколко препоръчани комбинации:

  • Ретинол: Като ексфолиант, салициловата киселина може да помогне за подготовка на кожата, така че съставки като ретинол да проникнат по-добре. Опитай да комбинираш салицилова киселина с ретинолов серум в вечерната ти рутина. Въпреки това, ако имаш чувствителна кожа, избягвай да ги използваш едновременно в една и съща рутина.
  • Алфа-хидрокси киселина: Комбинирането на BHA (бета-хидрокси киселини) и AHA (алфа-хидрокси киселини) в правилната концентрация може да засили техните ексфолиращи ефекти, без да добавя допълнително раздразнение.

Заключение:

Салициловата киселина е отличен избор, който може да работи за различни типове кожа. Всяка кожа е различна, така че когато използваш ексфолианти, не прекалявай и винаги слушай от какво се нуждае кожата ти. С нежно въвеждане и правилна употреба, салициловата киселина може да бъде ценно допълнение към твоята рутина за грижа за кожата.

Оставете коментар

Моля, имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да бъдат публикувани